Zpestřete si svou dovolenou výletem letadlem.

Výlety za Golfem

Golf Club Adriatic
Professional course with 18 holes totaling 6360 meters, deployed on 80 acres, with a PAR of 72, is characterized by an interesting arrangement of the holes that is challenging players of all levels. Distance to the resort is 10 minutes from the airport Portorož.
http://www.golf-adriatic.com/en/

Golf & Country Club "Dolina Kardinala"

Golf & Country Club "Cardinal Valley" course consists of 18 holes and is one of the best golf courses in Croatia and a challenge for every golfer. Water obstacles gives the players secure in their skills a chance to create their best results.  Distance to the resort is 35 minutes from the airport Zagreb.
http://www.croatia-golf.hr

Golf & Country Club Zagreb

The executive golf course with 9 holes, PAR 30 and a total length of 1,546 meters, with three par 4 holes and six par 3 holes and championship golf course with 18 holes and a total length of 6,415 meters, with 11 lakes are a challenge for the beginner as well as the experienced golfer.  Distance to the resort is 10 minutes from the airport Zagreb.
http://www.gcczagreb.hr/default.aspx?lng=en

Sveti Martin Spa & Golf Resort

During the winter, electrical heating is turned on to melt the snow and the players use colored balls to improve visibility. The artificial grass installed is of the finest quality, produced by one of the world’s leading artificial grass manufacturers. The TigerTurf putting surfaces are as close to achieving perfection as Tiger Woods is to his next. Distance to the resort is 40 minutes from the airport  Zagreb in Slovenia. 
spa-sport.hr/sport-i-rekreacija/golf/

Golf course on Brijuni, the national park

In your golf career, have you ever played golf in the company of deer, mouflon, rabbits and peacocks? Have you ever putt on sand greens? If you are looking for a completely new experience for playing golf, then the Brijuni golf course should definitely be your next destination. On Brijuni golf is played on a unique golf course dating from 1922, which then acquired the flattering title of one of the largest and naturally most beautiful golf courses of that time. In the tranquility of the southeastern part of the island there are 18 green hole numbers (PAR 71, SSS 71) length 5,486 meters (ladies length – 4.977 meters). The course is not too demanding, so that it is available to all sorts of players (recreational players and the golf champions). Fairways are large so there can be different game errors. There are different hazards such as bunkers, woods and single trees, bushes and also water hazard. Distance to the resort is 20 minutes from the airport  Pula.  
www.brijuni.hr/en/sports/golf

Golf Park Solaris

Solaris Golf Park is situated on a 19.000 m2 green area. Relaxation for the body and soul is guaranteed in this Mediterranean oasis with a breathtaking sea view. The 9-hole course is a "hybrid" course, a cross between a Par 3 and a Pitch and Putt. Solaris Golf Park is a unique enviroment where both expirienced golf players and begginers can enjoy. Our golf instructors are at your service for individual or group lessons on a daily basis. Distance to the resort is 45 minutes from the airport  Split.  
www.solarishotelsresort.com/resort/sports-recreation/solaris-golf-park

Adriatic Golf Club Cervia

Golfový klub patřící k nejlepším v Itálii se vine podél borovicového lesa a fascinujícího pobřeží nedaleko od města Ravenna. Designér hřiště Marco Croze se inspiroval klasickými skotskými hřišti i typickým severoamerickým stylem a vytvořil tak zábavné místo pro hru. 27 jamek golfového hřiště Adriatic se dělí do tří odlišných devítijamkových hřišť, kde prvních devět jamek připomíná tradiční skotská hřiště, dalších devět jamek je obklopeno vodními překážkami a bylo inspirováno americkým stylem. Klub rozkládající se uprostřed borovicového lesa, solných jezer a zcela ojedinělých přírodních krás je vyhledáváným místem turistů z celého světa, neboť je obklopen hotely vynikající úrovně. Skvělý design a mírné klima zde umožňuje hru po celý rok a činí golf velmi potěšující zábavou. Vzdálenost rezortu je 15 min od letiště v Rimini.
www.golfcervia.com

Circolo de golf Venezia

Golfový klub Venezia je jedním z nejstarších v Italii, který navštíví každý rok nejedna slavná osobnost a má 18 jamek s parem 72. Řadí se mezi nejlepší hřiště v Itálii. Navrhovali ho jedni z nejlepších architektů v Itálii. Najdete zde velké množství stromů, jak piniové tak i olivové háje, jemně zvlněné faiwaye a strategicky umístněné bunkry chránící greeny jsou hlavní znaky hřiště. Součástí areálu je i klubovna, golfová škola, půjčovna golfového vybavení i půjčovna vozítek. Kromě skvělé hry si zde můžete pochutnat i na vynikajícím jídle i víně. Spolu s krásnou přírodou toto hřiště oplývá nezapomenutelnou atmosférou. Vzdálenost rezortu je do 15 min od letiště v Benátkách.
www.circologolfvenezia.it/