Zpestřete si svou dovolenou výletem letadlem.

Norsko - za polární kruh

Tento výlet je určený opravdu pro milovníky překrásné divoké severské přírody a především létání. Jedná se o 8 denní letecký výlet až za polární kruh do Norského městečka Tromso. Odlet je možný z Ostravy, Brna či Prahy. V letadle strávíte téměř 21h, a nalétáte kolem 5300 vzdušných kilometrů. S přihlédnutím k počasí, doporučujeme alespoň jednodenní pobyt v jednotlivých destinacích. Tento výlet létáme s dvoumotorovým letadlem Piper 34-220T. Termíny výletu lze po dohodě libovolně upravit, většinou odlétáme v sobotu ráno kolem 8:00h z ČR.

Bornholm - Dánsko - Track 01, po 2h30min letu přilétáme na ostrov a zůstáváme do neděle ráno, kdy po snídani a rychlém odbavení pokračujeme dál.
http://www.bornholm.info/en
Bornholm je ostrov v jihozápadní části Baltského moře a je nejvýchodnější částí Dánska. Leží asi 150 km jihovýchodně od Kodaně, přibližně 40 km od jižního pobřeží Švédska. Hlavním městem ostrova je přístav Rønne.

Mariehamn - Finsko - Track 02, po 2h45min letu nad mořem přilétáme na ostrovy "Alandy", opět zůstáváme do druhého dne (pondělí), kdy po brzké snídani a rychlém odbavení pokračujeme dál přímo za polární kruh z mezipřistáním v Namos, kde pouze tankujeme palivo. 
www.visitaland.com/en/facts/mariehamn
Mariehamn je hlavní město Aland, autonomního území pod Finskou suverenitou. Žije zde přes polovinu obyvatel Aland. Mluví se zde, podobně jako na celém Alandském souostroví, švédsky. Město bylo založeno roku 1861 a pojmenováno po Marii Alexandrovně, manželce Alexandra II. Alandy a Mariehamn mají dlouhou námořní tradici. V přístavu je zakotvena například loď Pommern, která slouží jako muzeum.

Namos - Norsko - Track 03, v pondělí brzo ráno opouštíme Finské Alandy a po 2h50min letu napříč Švédskem a Norskem, provedeme mezipřistání pro doplnění paliva v Namos. Zde je možné zůstat jeden den před cestou za polární kruh, nebo až po návratu, příletu z Tromso. 
http://www.avinor.no/en/airport/namsos/touristinformation
Město Namos (Namsos) leží v malém zálivu, asi 24 km od moře, v blízkosti hlavních fjordů při ústí řeky Namsen, která je jedna z nejbohatších řek na lososy v Evropě. Hlavní část města je postavena na malém, nízko položeném ostrově. Na severu jsou nízké zalesněné kopce stoupající poměrně strmě do více než 200 m (660 ft), odkud jsou překrásné panoramatické výhledy na celé město. Na východě město zasahuje do širokého Namdalenského údolí. Na jihu zálivu a ústí řeky Namsen jsou kopce, které dosahují 440 m (1440 ft). Namos je kouzelné město umístěné uprostřed zalesněné oblasti bohaté na losy. Los je považován za "krále lesa" a je také i ve znaku města.

Tromso - Norsko - Track 04 tam a 05 zpět, v pondělí odpoledne po 2h45min letu podél Norského západního pobřeží, přistáváme v cíli našeho výletu za polární kruh, v Tromso. Pokud je počasí příznivé, zůstáváme do středy (čtvrtku), kdy se vracíme zpět do Namos. Tromso je vhodné pro pozorování polární záře, která je nejintenzivnější v únoru-březnu.
http://www.visittromso.no/en/
Tromsø je osmé největší město podle počtu obyvatel v Norsku (2005), je sídlem nejseverněji položené univerzity – Universitetet i Tromsø, je zde také údajně nejsevernější pivovar na světě a nejsevernější botanická zahrada. Střed města je na východní straně ostrova Tromsøya – přibližně 400 km za polárním kruhem – 69° 40′ 33″ s. š., 18° 55′ 10″ v. d. Půlnoční slunce je viditelné v Tromsø od 18. května do 26. července. Na druhou stranu slunce zůstává pod obzorem od 26. listopadu do 15. ledna. Nicméně, město je obklopeno horami a ve skutečnosti je půlnoční slunce pozorovatelné jen od 21. května do 21. července, a temné období trvá již od 21. listopadu do 21. ledna. Návrat slunce je vhodná událost pro oslavy. Střed města je největší koncentrací historických dřevěných domů na sever od Trondheimu. Velké množství domů pochází z období mezi lety 1789 a 1904, kdy byla stavba dřevěných domů ve středu města zakázána. Historické domy tak stojí vedle moderní architektury. Pamětihodnosti zahrnují Tromsø-katedral (norská celodřevěná katedrála, postavena roku 1861), Ishavskatedral (pozoruhodný moderní kostel z roku 1965) a akvárium Polaria z roku 1998. Nejstarším domem v Tromsø je Skansen, postaven roku 1789 na pozůstatcích rašeliništní hradby ze 13. století. Nejstarší norské kino v provozu – Verdensteatret, bylo postaveno v letech 1915–1916. Leží přímo v Tromsø a jeho zajímavostí jsou také velké nástěnné malby zobrazující scény z norských pohádek a lidových tradic. Vytvořil je místní umělec Sverre Mack v roce 1921. Malinké Polární muzeum věnuje pozornost minulosti Tromsø a jeho významu při dobývání a při pořádání arktických výprav, muzeum je v přístavním domě z roku 1837.


Bergen - Norsko - Track 06, ve čtvrtek v odpoledních hodinách po 2h30min letu přilétáme do Bergenu. Zůstáváme do pátku dopoledne.
http://www.visitbergen.com/en/
Bergen je město a obec v norském kraji Hordaland a často je označován za hlavní město regionu Vestlandet. S 252 918 obyvateli je Bergen druhým největším norským městem. Bergen se nachází na mořském pobřeží a mezi sedmi horami. Ve městském erbu, který patří mezi nejstarší v Norsku, je sedm hor stylisticky znázorněno jako základ města. Krajina je hornatá s malými propojenými nížinami. Jak samotné město, tak i předměstí jsou obklopeny horami či mořem. Díky své poloze u moře a mezi horami je pro Bergen typické deštivé počasí, kdy je za rok naměřeno průměrně 213 deštivých dní, což je jedna z nejvyšších hodnot v Evropě. V některých letech byly ve městě dokonce „deštníkomaty“, ale neujaly se.


Göteborg - Švédsko - Track 07, v pátek dopoledne přilétáme do  Göteborgu, let trvá 2h20min. Zde zůstáváme do neděle, kdy ráno kolem 9:00 odlétáme do ČR - Track 08. Let do Prahy zabere cca 3h40min. Tento let je nejdelší z celého našeho výletu za polární kruh.
http://www.goteborg.com/en/
 Göteborg je druhé největší švédské město, ležící v provincii Västergötland na západním pobřeží Švédska u zálivu Kattegat. Göteborg je studentské město, na dvou zdejších univerzitách totiž studuje zhruba 60 000 studentů, což je vůbec nejvíce v celé Skandinávii. Göteborg se také nazývá „zeleným městem“ nebo „nešvédským městem“ – v Göteborgu najdeme hodně parků. Nejoblíbenějším dopravním prostředkem jsou ve městě tramvaje, jež jsou typické svou modrou barvou. Jihovýchodně od náměstí Götaplatsen se rozkládá zábavný park Liseberg, jeden z největších v Evropě. V létě se zde konají divadelní představení. Ve městě je rybí tržnice zvaná Feskekorken (rybí chrám), kde se prodávají ryby, humři a langusty. Vznikl zde Melodic Death metal. V Göteborgu více než kde jinde můžete potkat auta značky Volvo – tato automobilka zde má sídlo.